Talaj lazítása, tömörödöttség megszüntetése
A tömődött rétegek megakadályozzák, hogy főnövényünk gyökere mélyebbre nyúljon, így a búza, kukorica, repce kevesebb tápanyaghoz és nedvességhez fér hozzá. A tömörödött talajoknak rosszabb a vízgazdálkodása, aminek következtében növényeinket jobban veszélyezteti az aszály, vagy éppen a belvíz.
Még többet erről a témáról a Tudásbázisban találsz, kattints ide!
Tápanyagok megkötése és tárolása
A masszív gyökérzettel rendelkező takarónövények képesek felvenni a talaj mélyebb rétegeiben elérhető tápanyagokat, és azokat egész télen keresztül tárolni. A takarónövény elpusztulása után ezek az elemek felszabadulnak és elérhetőek lesznek a következő kultúra számára.
A pillangósnövények nitrogénkötő képességét minden gazda ismeri – a here- és bükkönyfélék akár 80-100 kg nitrogénnel tudnak hozzájárulni a főnövény gyors és egyenletes kezdeti fejlődéséhez.
Olvass többet a nitrogénkötő növények működéséről a Talajreform tudásbázisban!
Szervesanyag-tartalom növelése
A humusztartalom feltornázása az egyik legjobb eszköz az aszály elleni védekezéshez: a humuszban gazdag közeg jobban tárolja a vizet, több tápelemet képes megkötni és teret ad a hasznos mikroorganizmusoknak. A takarónövények nem csak a felszín feletti részeikkel, hanem jelentős gyökértömegükkel is hozzájárulnak szervesanyag-tartalom gyarapodásához.
Szervesanyag-gazdálkodás haladóknak – olvasd el cikkünket a Tudásbázisban!
Erózióvédelem és gyomelnyomás
A parlagon hagyott föld ki van téve a természet kényének-kedvének: az eső, szél, fagy/olvadás következtében romlik a talaj szerkezete, a tápanyagban gazdag felső réteg lemosódik. Az egybefüggő zöld takaró és a gyökérzet ezek ellen nyújt védelmet.
A gyorsan növekedésnek induló takarónövények képesek meggátolni a gyomok fejlődését: a nem kívánatos növények kevesebb fényhez, tápanyaghoz és vízhez jutnak.
Növényvédelmi kérdésekről is olvashatsz a Talajreform tudásbázisában.
Természetes élőhely
A változatos takarónövény-keverékek vonzzák a gazda számára hasznos élőlényeket, úgy a talaj felett, mint a talaj alatt. A megfelelő mix összeállításával előnyösen befolyásolhatjuk a területünkön élő fauna összetételét.
Az eredmény: jövedelmező és válságálló gazdaság
Javul a talajunk szerkezete, kevesebb inputanyagot használunk, jobb lesz a vízgazdálkodás, mérséklődik a gyomnyomás, és így csökken a ráfordítás, azaz több pénz marad nálad, a gazdánál. Vágjunk bele együtt!
Molnár Tamás
Vezető szaktanácsadó
Bács, Csongrád, Jász, Pest
+36 70 943 43 81
tamas@talajreform.hu
Michels Ambrus
Területi tanácsadó
Borsod, Heves, Nógrád
+36 70 776 68 85
michels@talajreform.hu
Iványi Gábor
Területi tanácsadó
Békés, Hajdú, Szabolcs
+36 30 733 36 74
gabor@talajreform.hu
Schumicky Péter
Okleveles növényorvos
Baranya, Fejér, Somogy, Tolna
+36 70 943 43 01
peter@talajreform.hu
Tánczos István
Talajtani szakmérnök
Vas, Zala
+36 70 608 36 51
istvan@talajreform.hu
Lengyel Lajos
Okleveles növényorvos
Győr, Komárom, Veszprém
+36 30 605 01 37
lajos@talajreform.hu