Közelgő webes szemináriumok
Nincs közelgő webes szeminárium, kérjük, nézz vissza később!
Korábbi webes szemináriumok
A tápanyagok költségeinek csökkentése
2019-es téli szemináriumsorozatunk záróelemeként részletesen áttekintjük, hogy hogyan csökkenhetjük a tápanyagokkal kapcsolatos ráfordításokat anélkül, hogy akár terményminőséget, akár hozamot tekintve kompromisszumot kellene kötnünk.
Meszezés és talajjavítás – mikor, hogyan mivel érdemes?
A kalcium és magnézium elemekre az NPK és a mikroelemek mellett keveset fókuszálunk, holott nemcsak a talaj tápanyag-tartalmára, hanem a szerkezetre, a pH-ra és így a talajéletre is hatást gyakorol mindkét elem.
Melyik növény mit erősít a talajban?
Egy korábbi előadásunkban az antagonizmusokat már kitárgyaltuk - itt az ideje a pozitív hatások megvizsgálásának! Melyik növénynek milyen hatása van a talajéletre? Hogyan tudjuk a gyökereken keresztül a talajéletet menedzselni?
Nem a savak embere – a humin-, fulvo- és aminosavakról
A termésnövelő anyagok összetevőiként egyre többet emlegetik a huminsavat, és a nitrogéntartalmú trágyázószerek egyik gyakori alkotóeleme az aminosav. Miért felelnek a talajban és a növényben a humin-, fulvo- és aminosavak?
Sok kicsi sokba kerül? – Mikroelemek szerepe és pótlása
Sokszor beleesünk abba a hibába, hogy csupán elegendő tápanyagot szeretnénk adni a növényeinknek, és nem foglalkozunk a kiegyensúlyozott ellátottsággal. Egyre többet beszélünk a mikroelemekről, azonban érdemes tisztába kerülni szerepükkel a talaj, a talajéle és növény szempontjából.
Nitrogén- és foszforveszteségek megakadályozása
A két legnagyobb mennyiségben használt tápanyag a nitrogén és a foszfor. Az egyik túlságosan is mobilis, a másik pedig nagyon könnyen lekötődik. Hogyan tudunk ezeken a problémákon megfelelő tápanyag-gazdálkodással segíteni?
Élet a szántóföldön kívül II. – Zöldségesek takarónövényei
Közkívánatra! Akár saját célra, akár piacra, akár ökóban, akár konvencionálisban termelsz zöldségeket, a takarónövényeket Te is be tudod iktatni a rendszeredbe. Mindegy, hogy 1000 négyzetméteren vagy 50 hektáron dolgozol, a takarónövényezés nem terület-, hanem gondolkodásfüggő.
Élet a szántóföldön kívül I. – Ültetvények takarónövényei
A takarónövények nemcsak a szétművelt, lezsarolt szántóföldi talajok megmentői, a szőlős és gyümölcsös gazdák is ugyanúgy hasznukat tudják venni. Mi több, az ültetvény telepítése előtt megtervezett takarónövény technológia komoly versenyelőnyt biztosíthat.
Sorköztakarás: milyen lehetőségek vannak itthon?
A kapás kultúrák sorközébe vetett takarónövények forró téma: egy izgalmas koncepció, amelyik ránézésre egyszerűen megvalósítható és mégis látványos eredménnyel jár. Az alkalmas köztesnövények mellett a problémákat is áttekintjük, és felvillantunk több alternatív koncepciót is.
Gyomszabályozás a csökkentett menetszámú művelésben
Hogyan történik a gyomszabályozás a takart talajokon? Nem számolhatsz a talajhatású szerekkel. A takarás miatt a kelő gyomok fejlettsége eltérő lesz, amikor kezeled a területet. Egy komplex agronómiai kérdéskörre igyekszünk egyszerű válaszokat adni.
A takarónövények és a minimum művelés munkagépigénye
Mindannyiunkat izgatnak a gépek - a piros, a zöld, a sárga, a kék, az új, az import, a feljavított, a rommá bütykölt. A takarónövény technológia és a csökkentett menetszámú művelés különösen feladja a leckét, mert olyan gépeket kell beszerezned, amiben nincs feltétlenül tapasztalatod.
Takarónövények használata fonálférgek és drótférgek ellen
A talajlakó kártevők elnyomása a takarónövények egyik itthon még keveset emlegetett, de külföldön már külön fejlesztési ágat képező funkciója. Ajánljuk előadásunkat, ha Neked is meggyűlik a bajod a károsítókkal, és a hasznos mikrobiális közösség bántása nélkül szeretnéd kezelni a problémát.
Takarónövényezés a csökkentett művelésre való átállásban
Ahogy egyre kevesebb acélt használsz, úgy lesz szükséged egyre több gyökérre. Milyen fajokkal kezdd el a felkészülést az átállásra, mikhez nyúlj a kritikus időszakban és melyek lesznek a hosszútávú szövetségeseid?
Szinergia és antagonizmus a takarónövények között
Hogyan hozd ki a legtöbbet egy keverékből? Ezen a szemináriumon átnézzük a legnépszerűbb fajok mixen belüli előnyeit és hátrányait, és igyekszünk pár támpontot adni a keverékek kigondolásához. Itt a helyed, ha úgy gondolod, hogy már konyítasz a keverékkészítéshez, de még van mit tanulnod.
A biológiai alapú gazdálkodás 6 alapelve – röviden, érthetően
A biológiai alapú gazdálkodás nem egyenlő az ökológiai gazdálkodással, de ugyanúgy egy fenntartható és biztonságos termelési rendszert takar. Nem jelent kisebb hozamokat, sőt, segít legyőzni azokat az akadályokat, amik a hatékony gazdálkodás útjában állnak.
Takarónövények és talajművelés – mikor, hogyan, mivel?
Állandó mantránk, hogy a takarónövények nem csak vetőmagok, hanem egy komplett technológia részei: vetésforgó, talajművelés, tápanyag-gazdálkodás és növényvédelem, kéz a kézben. Milyen időzítéssel, milyen technológiával és eszközökkel oldható meg JÓL a takarónövények alkalmazása?
A takarónövények hatása a talaj levegő- és vízgazdálkodására
A 10 top takarónövényes félelem közül 3 a talaj levegő- és vízgazdálkodásához kapcsolódik: túl lassan szárad tavasszal a talaj, túl sok vizet használnak a növények vagy éppen lassan melegszik fel a talaj. Ezek elsőre logikus aggodalmaknak tűnhetnek, azonban adj nekünk 45 percet, hogy bebizonyítsuk, rövid- és hosszútávon is más a helyzet.
Takarónövények és gyomszabályozás I.
A gyomelnyomás a takarónövények egyik leggyorsabban megtapasztalható előnye: már az első évben jelentős mértékben csökkenthető a gyomnövény populációk mérete és fejlettsége. Előadásunkban elméleti és gyakorlati oldalról körüljárjuk ezt a roppant összetett témakört.
Takarónövények terminálása: mechanika és más eszközök
A következő főnövények szempontjából nem csak a keverék összetétele és élete fontos, hanem a megsemmisítés ideje és módja is. Szemináriumunkon megnézzük, hogyan pusztíthatjuk el takarónövény-állományunkat a legnagyobb hatékonysággal.
A takarónövény-keverékek alapjai
Keverék, mix, koktél - gyakran halljuk ezeket a kifejezéseket a takarónövényekkel kapcsolatban. Egy jó mix egyszerre köt nitrogént, töri át a tömörödött rétegeket és nyomja el a gyomokat. Na de mi is kell egy jó mixhez?
Takarónövények az őszi kalászosok után
A köztesnövények használatát legegyszerűbben a nyáron lekerülő gabonafélék és repce után tudod elkezdeni: a tarlón megőrzött nedvesség segíti a kelést, és elegendő idő áll a takarónövények nyújtotta előnyök kiaknázására, a keverékek kipróbálására.